TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
kdo-tu-radi-jako-toxo
Salvador Dali. Dali's Moustache. 1950. Výřez. wikiart.org

Kdo tu řádí jako Toxo

Významný národ, ale zdaleka ne tak, jak si myslí.

Zlatá Lado! stříbroluký Milku!
jdite od nás toho večera.
bychom zde u hrobu Herdera
s nábožností klaněli se chvílku;

Jan Kollár

Když se Češi plní osvíceneckých myšlenek rozhodli opustit Boha a potřebovali náhradu k uctívání, protože žádné větší společenství se bez uctívání něčeho neobejde, zvolili si jako náhradníka národ. Herder tehdy s obdivem vzpomněl národ slovanský (Čechy, stejně jako Chorvaty a jiné pokládal jen za kmeny) a vlastencové to hrdě vztáhli na sebe a začali se samolibě a xenofobně uctívat. Netušili tehdy, že jeden americký bedekr za dvě století napíše: „Češi jsou významný národ, ale zdaleka ne tak významný, jak si myslí“. Hlas krve a společný jazyk umějí udělat skvostné kousky, jak nás poučí dodnes trvající urputné přátelství obyvatel Nizozemska a Belgie a v té navíc Valonů a Vlámů. Zahrát na nacionalistickou notu přináší politické zisky, zejména udělají-li to cizozemci.

Nabízí se zajímavá paralela ze světa cizopasníků. Toxoplasma je všeobecně známým strašidlem a čas od času se vynoří zprávy, že by mohla být odpovědná za kdeco u lidí. Včetně toho, že změní tvar obličeje a délku nosu. Pak se jich mnoho nechá pro jistotu vyšetřit a zanedlouho je zas na nějaký čas pokoj. Ve světě myší ale pracuje bez ustání a má zajímavé metody. Vnikne-li do mozku myšky, zbaví ji strachu ze zápachu kočky a naopak ji doslova žene kočce do chřtánu. Kočka ji sežere, toxoplasmy vytrousí a děj pokračuje.

Už tohle samo o sobě je hezké, ještě zajímavější ale je, jak Toxoplasma gondii (to je ten malý prevít) dosáhne toho, že ji nezlikviduje myší imunitní obranný systém. Mazaně. Má v kapse připravený pamlsek v podobě kalciového iontu, a když přikvačí dendritická buňka, aby ji slupla, pošle jí parazit vstříc kalciový iont. Ten dorazí na GABAA receptor (je to tentýž, na nějž u člověka dorazí buď přirozené uklidňovadlo, nebo jakýkoliv benzodiazepin, od staré molekuly diazepamu po lexaurin, xanax, neurol, rivotril a další) a buňku oblbne do stavu sladkého blábolu. A zatímco si buňka hoví, Toxoplasma gondii do ní vleze a nechá se odvézt do mozku myšky, kde začne řádit.

A tak mi přišlo na mysl, že národ nemusí mít kalcium, stačí pár koblih a příchozí odkudsi mu vnikne do řídících center a řádí tam jak toxoplazma. Není zajímavé, že český národ varují před cizáky Slovák a Japonec? Kteří jim vysvětlují, jak jsou Češi úžasní a cizáci zlí...

Blog R. Honzáka.

19 8 2018 

Salvador Dali. Dali's Moustache. 1950. wikiart.org

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1