TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
hrdina-nasi-doby
Aleksey Savrasov. Grave. Výřez. wikiart.cz

Hrdina naší doby

Odkud se vzal poradce prezidenta Martin Nejedlý.

Z otevřených zdrojů se lze dočíst, že poradce českého prezidenta Martin Nejedlý je bývalý volejbalista, který v devadesátkách kšeftoval v Rusku s automobily. Co tam asi pan poradce Novotný zažil a co si odtamtud odnesl?

Otiskujeme druhý úryvek z knihy o novodobé ruské společnosti, tentokrát z místního gangsterského prostředí, které si získalo v Rusku takový respekt, že se jej mnozí mocní snaží dodnes napodobovat (jak rád se Putin nechává fotit s černými brýlemi). Přenechejme prostor fantazii – hrají na Hradě během soukromých oslav M. Nejedlého a jeho kumpánů také srdcovky jako „Vladimirskij central“, jež v Putinově zemi zlidověly? Ve vybraném úryvku je hlavní postavou Vitalij, charismatický mafián a ambiciózní režisér v jednom. („Jeho gang tvořil produkční tým. Kdo by si dovolil přijít pozdě na plac, když akci řídí profesionální zabijáci?“) (B. Latečková)

V tomto novém Ussurijsku byly jediné hodnoty: auta a peníze. Gangsteři se k nim dokázali dostat nejrychleji a nejpřímějšími metodami. Ale krom toho, že kradli a vydírali, dělali i jiné věci. Podnikatelé je zvali, aby garantovali obchodní dohody (když ji jeden z partnerů nedodrží, gangsteři si ho podají); lidé se na ně obraceli místo na lhostejnou policii, když bylo potřeba chytit zloděje a pachatele znásilnění. Stal se z nich establishment, pojivo, které drží všechno pohromadě. V tomto novém světě nikdo neměl jasnou představu, jak se chovat – všechny sovětské vzory se staly nepoužitelnými a „Západ“ bylo jen vyprávění z veliké dálky. Ale gangsteři měli svůj vězeňský kodex, který přežil perestrojku. A díky tomu byli něco víc než jen obávaní násilníci. V tomhle ztraceném novém Rusku to byli jediní lidé, kteří věděli, co jsou zač a co představují. A teď, v jednadvacátém století, sice mnoho gangsterů přišlo o práci, ale jejich způsob chování se stal všudypřítomným.

Když Vitalij připravoval záběr, často zmizel – byla to jeho finta jak nás udržet nastražené. Určil jednoho ze svých přátel, Stase, aby si nás vzal na starost. Stas měl Jeep s malou lopatou přidělanou na čelní masce – gangsterský znak. Měl s sebou svou přítelkyni. Byla to vysoká, bledá, znuděná blondýna, která ožila, jen když vyprávěla o své sbírce spodního prádla. „Mám doma i punčochy z hadí kůže,“ řekla mi.

Stas nás vzal na prohlídku Ussurijsku.

Město bylo proslulé svou burzou s auty, jednou z největších v celém Rusku. Byli jsme blízko Japonskému moře a všechny nové Mitsubishi a Toyoty se obchodovaly tady. Trh byl na vršku na počátku města. Když jsme k němu mířili, stříbrně se třpytil jak kouzelný vrch. A když jsme se k němu přiblížili, zjistili jsme, že to se slunce odráží od nových Jeepů a dalších čtyřkolek. Všichni měli nejnovější modely. Na záchod třeba chodili do dřevěných kadibudek a byty měli zašlé, ale jejich velká černá auta se vždy blyštila jak v televizní reklamě. Stas nás vzal na sraz, kde místní lidé předváděli, jak si vylepšili svá auta. Jeden instaloval dozadu vířivku, další si z něj udělal kino. Ti svalovci pociťovali ke svým autům velkou něhu, dotýkali se jich jen velmi opatrně. Stas vytáhl kartáček na zuby a začal čistit čelní světla svého Land Cruiseru. Leštil je lehounce a trpělivě, jako by myl kojence.

Pak jsme se Stasem vyrazili do kopců nad městem, abychom si užili nejlepší výhled. Z rezavějících továren se stále kouřilo. Mezi kopci byly hřbitovy plné černých mramorových náhrobků. Byla na nich vytesána jména mladých gangsterů: „Buba Boxer“, „Boris Mercedes“. Na náhrobcích byly vyryty jejich portréty zpodobňující je v celé jejich gangsterské velkoleposti – jeden držel v ruce klíčky od svého Mercedesu, další pózoval se svým mobilním telefonem – jako egyptské faraony, odeslané na onen svět se svým nejdůležitějším vlastnictvím. Data na náhrobcích se často shodovala, mnoho těch mladíků zemřelo ve stejných dnech devadesátých let. Byla to data bitev mezi gangy. Zdecimovaly celou generaci.

„Leží tu hodně vašich přátel?“ zeptali jsme se Stase.

„Většina mých spolužáků ze třídy,“ odpověděl nevzrušeně. „Nejen gangsteři. Hodně se jich jen připletlo kulkám do cesty.“

Večer jsme zamířili do restaurace jménem Miami. Venku stála čtyřmetrová umělá palma. Miami mělo před vchodem kryté parkoviště a ve sklepě masážní salon.

„Je to úsporné,“ vysvětloval Stas, „všechno, co by sis přál, na jednom místě.“ Vlastní restaurace měla vínově červené zdi a černé lakované židle. Všichni hosté byli oblečeni v nažehlených šusťákových soupravách. Majitelé restaurace byli Číňané; byli jsme jen osmdesát kilometrů od čínské hranice a říkalo se, že třetinu obyvatel tvoří ilegální čínští přistěhovalci.

„Šikmooký si chodili, kam chtěli, ale gangsteři si to s nimi vyřídili. Teď se drží jen na trhu a na předměstích. Musejí vědět, že tohle je ruské území… Ale mají nejlepší restaurace.“

Součástí jídla bylo karaoke. Čínští číšníci roznášeli jídlo a celý restaurant k tomu zpíval šansony, sentimentální gangsterské balady zpívané chraplavým hlasem, z nichž se stal jeden z nejrozšířenějších žánrů ruské pop music. Šanson odráží pouť gangsterů do centra ruské kultury. Bývaly to undergroundové vězeňské písně plné gangsterského argotu, příběhy ze sibiřských lágrů, teskné vzpomínky na matku. Teď je hrají v každém taxíku a supermarketu. „Vladimirskij central“ nesmí chybět na žádné svatbě (Vladimirskij central je největší ruské vězení – pozn. BL). Po celé zemi přiopilé nevěsty ve šlehačkových svatebních šatech a na tenkých, vysokých podpatcích se svými opilejšími ženichy pomalu tančí a zpívají: „Sníh taje pod mou celou, /ale jaro mého života uteklo tak rychle.“

Ukázku z kapitoly „Hrdina naší doby“ z knihy „Nic není pravda a všechno je možné“ od autora Petera Pomerantseva (2014) vybrala pro Přítomnost B. Latečková. Knihu vydalo v roce 2016 nakladatelství Dokořán v překladu Martina Weisse. První ukázku z kapitoly „Bez komplexů“ naleznete zde.

12 7 2018 obr1

 

12 7 2018 obr2

Zdroj fotografií: https://www.sadanduseless.com/russian-mob-gravestones/

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1