TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
hospodarska-studena-valka
Pavel Vošický: A kde jsi, Zoščenko - Achmatova, 1988.

Hospodářská studená válka?

Rusko se snaží vzbuzovat dojem, že je velmocí, bojující s USA o podobu mezinárodní politiky. Skutečnost je ale poněkud jiná. Tak jako mnohé články srovnávají, kolik má Rusko tanků, letadel a vojáků ve srovnání s Ukrajinou, pokusme se jen velmi základně srovnat ony arzenály, které se dostanou ke slovu mnohem spíše. Ne, že by nějaký plošný bojkot Ruska ze strany Západu byl již nevyhnutelný, rozhodně by ale v nějaké podobě nejspíš provázel jakoukoliv plošnou konfrontaci ruských a ukrajinských vojsk.

Česká hospoda přitom má obecně za to, že Rusko bojkotovat nelze, protože jeho zboží potřebujeme. A to je ještě řeč o čtvrté cenové, ne rovnou o Okamurovi, o němž ztrácet řeč nebudeme. Jde jen o jednoduché srovnání oněch arzenálů, aby bylo jasné, jakou hodnotu má ruské zavádění “recipročních sankcí” na americké a později případně i na evropské subjekty.

Článek čerpá jen z veřejně dostupných zdrojů a nečiní si sebemenší nárok na přesnost nebo analytickou hodnotu. Zkrátka jen představuje obdobu info grafik s tanky, ale tentokrát s těmi, z nichž se možná opravdu začne střílet. Tak jen pro představu, o jaké velmoci se tu bavíme v hospodářském smyslu a koho by zájemné sankce asi tak víc mrzely.

Hrubý domácí produkt, nominální (podle údajů MMF*):

USA - 16,8 bilionu dolarů

EU - 16,584 bilionu dolarů

Rusko - 2,022 bilionu dolarů

HDP (nominální) Ruska tedy tvoří přibližně 12 procent HDP Spojených států či 12,2 procenta HDP Evropské Unie. Sankce, uvalované USA a EU, budou ale v každém případě více méně společné. Součet HDP USA a EU podle stejného zdroje činí 33,384 bilionů dolarů, z čehož ruské HDP tvoří asi 6 procent.

Vzájemný obchodní význam (celkový hrubý obrat)

USA     - obchod s Ruskem tvoří asi 1 procento amerického zahraničního 
             obchodu

EU      - obchod s Ruskem tvoří asi 10 procent evropského zahraničního obchodu

Rusko - obchod s USA tvoří přibližně 4,2 procenta ruského zahraničního obchodu

          - obchod s EU tvoří asi 52,3 procenta ruského zahraničního obchodu

Ruský plyn (zdroj zde)

USA   - ruský plyn nemá pro USA žádný význam, pouze jako konkurence

EU     - dovoz ruského plynu do EU tvoří asi 38,7 procenta celkového množství
           dovezeného plynu

Rusko - vývoz energetických surovin tvoří asi 67 procent ruského vývozu
          celkem

          - vývoz plynu do Evropy tvoří přibližně 60 procent celkového exportu
          ruského plynu

Vzájemný význam v oblasti investic (EC)

- americké investice v Rusku tvoří asi 17 procent všech zahraničních investic v Rusku

- evropské investice v Rusku tvoří asi 75 procent všech zahraničních investic v Rusku

Ze srovnání jasně vyplývá, že USA nemají bojkotem Ruska naprosto co ztratit, zatímco EU riskuje dočasné zvýšení cen veškerého zboží a možná krátkodobé dopady na hospodářský růst. Nakonec Rusko. To balancuje na hraně totální hospodářské katastrofy rozměrů rovnajících se vlastně zániku, do níž se zvyšováním napětí hrne jen samo. Hospodářská studená válka se tak konat nebude. Pokud se bude dále napětí stupňovat až do uplatnění skutečných sankcí, Rusko zkrátka rychle zbankrotuje. Pak ten plyn zase slevní.

*Údaje z různých zdrojů se liší, ale neliší se řádově. Protože účelem zde je pouze ilustrovat celkový poměr sil – tak jako u obrázkových sérií s tanky a letadly, stačí vybrat jeden zdroj s uvedeným upozorněním.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1