TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
penize-nebo-zivot
Potomaky - bankovky místní měny ve Washingtonu. Wikimedia Commons.

Peníze nebo život

Českou veřejnost již nějakou dobu natolik znepokojuje stav řecké státní pokladny, že se až dychtí dozvědět, kdy že Řekové případně, a podle pravověrných klausovců konečně, upustí od evropské měny a vrátí se ke své drachmě. V takovém kontextu by se poslední článek o jedné nové lokální měně v Řecku snad zdál předzvěstí Klausem prorokovaného manévru. Manévru, který by v Řecku klidně mohl kromě návratu staré ekonomiky nakonec znamenat také návrat staré politiky.

Ve stejném článku pak dojde na vyjádření odborníků z bank a finančních skupin, kteří ovšem šíření dané měny nevěští. Inu, aby. Ono by to jednak nebylo pro banky a finanční skupiny nejlepší, kdyby se taková věc šířila, a jednak to stejně ani nikdo moc nechce, aby se z toho staly nové peníze. Co chce ten, kdo užívá lokální měny, je zjevně hlavně kde to jen jde se vyhnout absurdnímu prostředí k životu, které vytvořily banky a finanční skupiny.

Prostředí, kterému už skoro není vyhnutí, ať si kupujete rohlík, nebo dálnici. Proto také nejde o žádnou „raritu,“ ale o věc již dosti rozšířenou. Bez ohledu na to, že „finanční experti“ klidně bezostyšně řeknou, že snaha o to, moci směnit to, co člověk umí, za to, co umí soused, je motivována vidinou daňových úniků. Jde o únik mnohem vážnějšího rázu, pánové.

Vedle různých lokálních měn ve smyslu zeměpisném totiž vznikají také měny, lokalizované v dalším bezprostřením okolí lidí, na sociálních sítích. Tady už nejde o to, jak od lidí za tohle vybrat daně, ale za co vlastně ještě půjde daně od lidí vybrat. Aby se to tak neobrátilo a těmi posledními, kdo budou nakonec daně platit, nebyly banky a finanční skupiny. Co potom?

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1