TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
proc-obcanska-spolecnost-zrejme-opet-prohraje
Robert Falk. 27/5000 Krym. Piramidal'nyy Topol' Crimea. Výřez. 1915. wikipedia.org

Proč občanská společnost zřejmě opět prohraje

… a Babiš tuto krizi politicky přežije.

Scénáře četných proher občanských iniciativ v zápase s protřelými politiky jsou důvěrně známé a nestane-li se něco velmi neobvyklého, zase na jeden z nich dojde. Premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman krizi ustojí, vláda nepadne a vzroste odcizení aktivní občanské společnosti od politiky i těch voličů, kteří Zemana a Babiše volí. Příčin je několik. Patří k nim nedůslednost občansky aktivní společnosti, její neschopnost sjednotit se, soustředit se na srozumitelné a dobře komunikované cíle bez rozptylování se podružnostmi, stejně jako její malá schopnost dostat do ulic mnohem víc lidí.

Květiny v koši

Jednou z oněch rozptylujících podružností je příběh premiérových květin, které skončily v koši. Připomněl mi skoro zapomenutou událost z Letenské pláně doby revoluční. Katolický kněz a disident Václav Malý, jenž tam v mrazivém počasí vtipně moderoval mítink Občanského fóra, si dovolil žertík na tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka. 

„Podívej se Gusto, jak je tady husto!“ zarýmoval Malý do mikrofonu. Lidé na pláni ten výrok většinou přijali, jak byl míněn – jako dobrosrdečné popíchnutí. Našlo se však dost krasoduchů, kteří kolem Malého poznámky spustili haló. Na Letné se urážel pan prezident! Co si to Malý dovoluje! My stávkující studenti Karlovy univerzity jsme pak museli objasňovat nejednomu rozhořčenému Pražanovi, jenž měl jinak komunistů plné zuby, jak to s tím urážením vlastně je.

Podobně se dnes mnoho krasoduchů rozčiluje, že jakýsi trumbera vzal Babišův pugét a odnesl ho do koše.  Jistě, není to moc vhodné, ale na sociálních sítích se to rozebírá, jako by to bylo cokoliv jiného než detail. Při čtení odsuzujících statusů mě napadl anglický výraz „virtue signalling“, jímž se to na sítích hemží. Dal by se volně přeložit jako „pozérské vystavování na odiv vlastní ctnosti“, cosi blízkého svatouškovství.

Mezi desítkami tisíc, které v ulicích hlavního města protestovaly proti vládě, se logicky najdou jedinci se spoustou blbých nápadů. Druhé straně se potom mistrně daří zatahovat protivládně orientované lidi do těchto a jiných nepodstatných diskuzí, stejně jako se mnozí komunisté v osmdesátém devátém točili na Malého žertíku.

Hyenismus 

O něco složitější případ odvádění pozornosti se týká začátku kauzy, která má na jedné straně dva investigativní reportéry a na druhé Andreje Babiše mladšího, muže s duševní nemocí. Je to poloha méně než ideální. Dělat rozhovor s bližním, jenž je takto postižen, je věc citlivá, čehož si je Babiš starší vědom. Ostatně taky hned přešel do protiofenzívy a podporován z Hradu prezidentem, jenž nikdy nepotkal novináře, kterého by neměl nutkání ponižovat, nařkl reportéry z hyenismu. Ohledně duševních chorob žije většina populace v pověrách, takže je to od premiéra čistě utilitárně tah vychytralý. Budiž, Babiš je pod tlakem, od něj nic takového nepřekvapí, ale i řada jinak k němu kritických osobností na tenhle špek skočila.

Opět tu vidíme neschopnost soustředit se na to hlavní, sledujeme u nich nemilou tendenci spustit oči z míče. Zdálo se jasné, že Babiš mladší s reportéry mluvil dobrovolně a asi i rád, oni se k němu chovali zřejmě citlivěji než jeho vlastní otec a věrohodnost jeho výpovědi může posoudit každý sám. Byla-li by jeho výpověď v kauze Čapí hnízdo brána za podstatnou, o tom by rozhodovali vyšetřovatelé, experti a nakonec i nezávislý soud. Podstatné však je, že muž, který měl být k dispozici vyšetřovatelům, byl odkloněn na Krym, což nezpochybňuje nikdo. Ač jde tedy o citlivou a nesnadnou kauzu, jsou útoky na reportéry pod heslem „hyenismu“ řečeno Babišovým slovníkem politická účelovka. Mají odvést pozornost od znepokojivých informací kauzy dotačního podvodu, a také od zarážejícího chování premiéra k synovi.

Demonstrace proti vládě na Václavském náměstí minulý týden, stejně jako sobotní průvod z Hradčanského náměstí na Staroměstské náměstí a demonstrace, žádající demisi, nebo jiná shromáždění u příležitosti Koncertu svobody na Václavském náměstí a Národní třídě, byly organizovány různými aktivistickými skupinami. Kromě protibabišovského a protizemanovského naladění neměly příliš jednotný ráz a v některých případech ani moc chytrou dramaturgii (pořvávání do mikrofonu moc váhajících asi nepřesvědčí). Někdo v tom může vidět pestrost a různorodost, ale proti dobře financované politické mašinérii je taková rozmanitost spíše slabostí.

Málo lidí na demisi

V sobotu zaplnili protestující Staroměstské náměstí, ale stěží jich bylo víc než 25 tisíc. Podobný počet se sešel minulý týden na Václavském náměstí. Nad takovými počty cyničtí političtí matadoři Babiš a Zeman mohou s klidem mávnout rukou. Ani sociální demokraty pod vratkým vedením Jana Hamáčka nepřesvědčí, aby v pátek zvedli ruku pro nedůvěru vládě. Rozhodující demonstrace občanských aktivistů je naplánována na pátek na Malostranské náměstí, kde je omezený prostor a vejde se tam jen několik málo tisíc: Babiš si může mnout ruce.

Kdyby se v metropoli od soboty až do pátku každý den sešlo sto tisíc protestujících, kdyby se něco podobného dělo v Brně i Olomouci, Babiš by politicky přežil jen stěží. Tak velké demonstrace však vídáme jen ve Varšavě, Bratislavě, Londýně, Paříži či Berlíně. Češi jsou zjevně pasivní, moc pohodlní na to, aby na své volené zástupce vyvinuli razantní a soustavný tlak, jehož by se vláda a parlament zalekli. 

Občanská společnost je po skoro třiceti letech od sametové revoluce stále slabá a má malý vliv na rozhodující politické strany, jakož i uvnitř nich. Její lídři jsou mladí, politicky nezkušení a naivní. Jako účastníku interních diskuzí různých občanských aktivit a jako občasnému řečníku na takových demonstracích se mi to nepíše snadno, ale nezmění-li se náš přístup, budou nám i nadále s klidem vládnout Zemanové a Babišové.

19 11 2018 obr4

Robert Falk. 27/5000 Krym. Piramidal'nyy Topol' Crimea. Lombardy poplar. 1915. wikipedia.org

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1