TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
pratele-jdou-za-kmotry-h-systemu
Jamie Wyeth. Pumpkinhead - Self-Portrait. 1972. Výřez. wikiart.org

Přátelé jdou za kmotry H-Systemu

Zeman, Šámal, Rychetský, aneb přátelé přátel.

Miloš Zeman si pozval na Hrad dva Pavly, Šámala a Rychetského, předsedy Nejvyššího a Ústavního soudu. Potud v pořádku. Jenže s citem pro situaci sobě vlastním sdělil veřejnosti, že půjde o konzultaci ke kauze H-System, která pořád běží a kde se dá v řádu dní očekávat podání ústavní stížnosti. Zprvu proklamované téma schůzky se změnilo poté, co justiční špičky daly trochu nervózně najevo, že o „živé kauze diskutovat nebudou“. Předseda Ústavního soudu Rychetský se před schůzkou nechal slyšet, že „Oni dneska téma schůze opravili, takže to bude debata o systémových problémech justice a insolvence“. Uvedená změna tématu však zřejmě nedolehla k uším Ovčáčkovým, t. č. hradní (hlásné) trouby, který i tak pro mediální divizi Agrofertu pořád tvrdil, že „Jde o konzultaci ke kauze H-System“.

Po schůzce se Rychetský politicky zkušeně vyjádřil tak, že kauzu H-System neprobírali, jen byla zmíněná jako příklad průtahů v řízení. Paráda. S průtahy máme problém už dlouho a ani Rychetský, když byl ještě ministrem spravedlnosti, toho s nimi moc nepořídil. Nepořídil s nimi nic ani sám Zeman, když byl předsedou vlády. Blýská se snad na lepší časy?

Předseda Nejvyššího soudu Šámal byl k veřejnosti sdílnější. Nemluvil ale až tak o průtazích v řízení, jak bychom čekali, ani o jiných „systémových problémech“, jako hlavně o H-Systemu. Zvláštní. Jednak se omluvil poškozeným za průtahy v řízení v kauze H-System, jednak se vyjádřil v tom smyslu, že poškozené v kauze H-System bude třeba odškodnit z peněz daňových poplatníků. Podobně pak schůzku komentoval prostřednictvím Ovčáčka i prezident Zeman, když uvedl, že je připraven v případě podání ústavní stížnosti v kauze H-System se k ní připojit svým samostatným podáním na základě principu amicus curiae.

Amicus curiae je přítel soudu. Přítel soudu Zeman je krom jiného přítelem soudce Rychetského, který Ústavní soud reprezentuje. Ostatně přátelé byli v ČSSD všichni. Přítelem tak byl i Miroslav Šlouf, co si chodil za tehdejším přítelem ČSSD Smetkou do H-Systemu jako do bankomatu. Přítel Smetka si odseděl svoje, nyní už asi přítelem není, ale kdo ví. Člověk si bezděky vzpomene na „přátele přátel“ z Kmotra. Vito Corleone také věřil v přátelství a byl ochoten dokázat jej jako první.

Závěr?

Že má prezident péči o kvalitu a lidskost soudního systému, je jistě chvályhodné. Ponechme stranou, že pláče na špatném hrobě. Ale pokud byl průběh schůzky, jak naznačují následná vyjádření jejích účastníků, spíše pokáráním Nejvyššího soudu za nepopulární rozhodnutí, případně – ještě hůře – návodem Ústavnímu soudu, jak má další rozhodnutí podle prezidenta vypadat, je to špatně. Přítel Zeman prostě nemá jako součást exekutivní moci co poučovat soudce a přítel Rychetský nemá co chodit diskutovat – s nikým, ani (natožpak) s přítelem Zemanem – o živých kauzách. O to více, když bude možná o ústavní stížnosti rozhodovat.

Autor je advokát.

15 8 2018

Jamie Wyeth. Pumpkinhead - Self-Portrait. 1972. wikiart.org

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1