TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
ktery-babis-je-ten-pravy
Chinese Mr. Hyde. Charles Garabedian. 1975. wikiart.org

Který Babiš je ten pravý?

Je to ten utrápený nahrbený muž, se starostlivým a soucitným pohledem, s rukama přes sebe v dolní části břicha, anebo je to ten bojovně vzpřímený tatranský alfa samec, hrozící pěstí a vulgárně vyhrožující svým oponentům?

Je to ten spolehlivý kumpán proruských a pročínských Miloše Zemana, Tomia Okamury a soudruhů z ÚV KSČM, anebo je to ten proevropský a proamerický liberální demokrat?

Je to ten náčelník oligarchů, nejpilnější daňový optimalizátor, sběratel trofejí bývalé konkurence, největší příjemce dotací v Evropě, anebo je to ten oddaný makající správce veřejných statků, který dělá pořádek a myslí pouze na blaho svých spoluobčanů?

Je to ten nezištný filantrop, bytostný milovník občanských svobod, pokračovatel Masaryka a Havla, neohrožený zastánce otevřené a férové soutěže, respektující daná pravidla, dělbu i kontrolu moci, ale i důležitost skutečně nezávislých médií, anebo je to ten nelítostný predátor, bezohledný uchvatitel moci ekonomické, politické a mediální?

Je to důvodně trestně stíhaný podvodník, soudně uznaný udavač a několikrát usvědčený lhář, anebo je to jen oběť účelovek, spiknutí a zadání mafie?

Je to zastánce politické levice, pravice či středu, anebo je to jen samolibý vůdce, politikou pohrdající, neboť stát je jen firma, jeho firma?

Je to schraňovatel kompromitujících materiálů na jiné, používající všechny možné nekalé praktiky a porušující dohody, anebo je to muž konsensu, kompromisu, otevřené diskuse, týmový hráč, který sází jen na principy fair play a na vzájemnou důvěru a respekt ve vztazích v politice i byznysu?

Tým marketérů a piaristů AB dělá všechno možné i nemožné, aby byl jejich objekt vnímán jako Dr. Henry Jekyll – vzdělaný, inteligentní, čestný, vážený, zdravě ctižádostivý a citlivý. Jenže v tom pravém AB je zcela převažující kus Edwarda Hyda – zlého, nečestného, bezcitného a krutého, kterého se ostatní děsí.

Je to ten svár dvou osobností v jedné personě, boj dobra se zlem. Je to také střet uměle stvořené reality se skutečností, kladné se mění v záporné a naopak. Ani maska anděla nezakryje pravou identitu ďábla. Dr. Jekyll se stal obětí svého vědeckého experimentu. Kdo bude obětí experimentů Andreje Babiše u nás? Obávám se, že my všichni, včetně těch, kteří v něm dnes vidí spasitele a mesiáše, aniž by si připustili, že před nimi stojí rafinovaný pan Hyde v převleku Dr. Jekylla.

Velmi čerstvý příběh společnosti Cambridge Analytica nám názorně ukazuje, jak snadno může lež porazit pravdu, virtuální realita skutečnost a zlo dobro. Argumenty nahrazují emoce, mezi nimiž dominuje pocit strachu a ohrožení. To věděl už Robert Louis Stevenson, když psal na konci devatenáctého století svůj hororový příběh o dvou divných pánech – Dr. Jekyllovi a Edwardu Hydovi.

Schválně. Zjistíme někdy to, kdože to stál za aktivitami Cambridge Analytica v ČR? Kdo to platil? Kdo si to objednal? Kdo potřeboval ovlivnit veřejné mínění v předvolebním čase? Byly to velké korporace z Východu? Byl to některý kandidující subjekt či kandidát? Chtějme znát odpovědi na tyto otázky (a nejen na ně), už jenom proto, abychom tomu zlu a lži nenechávali volný prostor pro jejich nadvládu tak nějak bez boje.

P.S. Na facebooku časopisu The Guardien je velmi důkladný rozhovor s whistleblowerem Cambridge Analytica Christopherem Wyliem – www.facebook.com/theguardian/vi. Je v něm i zajímavá zmínka o ČR. Doporučuji ke zhlédnutí.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

 • Spalovač trenýrek se mýlí

  Petr Havlík

  Společnost, kde „nejhlasitější“ formou komunikace je mlčení mlčící většiny, již není demokracií. Základním předpokladem plnohodnotné demokracie je totiž otevřený prostor pro svobodnou diskusi....

 • Červené trenky v Bílině

  Veronika Vendlová

  Úryvek z textu Veroniky Vendlové, členky iniciativy „Společně to dáme“. Jde o reportáž z protestu této iniciativy proti prezidentu Zemanovi v Bílině. Vybraný text je ze závěru článku, kdy jsou oponenti...

 • Tajemstvím smíření je vzpomínka

  Michal Kadleček

  Mohlo by se zdát, že zbytečně vytahuji věci zapomenuté, nebo dokonce promlčené. Jenže česká xenofobie, předsudky a komplexy stejně jako občasná nepodložená halasná namyšlenost a hysterické reakce...

 • Pomník Milady Horákové

  Redakce Přítomnosti

  V roce 2015 byl díky finanční pomoci Nadačního fondu Stránský odhalen na pražském Pětikostelním náměstí pomník Milady Horákové. V místech mezi Senátem a Poslaneckou sněmovnou připomíná boj proti totalitě....

 • Urážka státu do hlavy

  Martin Jan Stránský

  Vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský komentuje pohoršení, které svým textem vzbudil v několika čtenářích, těmito slovy:  Moje poslední glosa,[1] která souvisela s první,[2] naštěstí splnila mé...

 • Pan Žáček je možná trochu cvok, ale je to cvok hezký!

  Jan Cigler

  Lidé si ovšem rozhodně nechtějí kazit dojem o konopí nějakými mozoly, když mohou lenošit s brčkem ve stínu věkovité lípy a smát se jako „normální šílenci“... I tak je pan Žáček inspirativní. Třeba...

 • Učešte mi uši

  David Bartoň

  V době, kdy je lidské slovo vzácné, mi zní až neuvěřitelně inspirativně, co pověděl A. Mitrofanovovi jeden z hrdých Rusů a nemnoha přátel naší země Viktor Fajnberg[1]: „Jste-li v bezvýchodné...

 • Lid může hýkat, konečně se zbavil elit

  Jaroslav Erik Frič

  Od své nominace (nevím, kým vůbec podané) na Cenu Magnesia Litera za mé „blogové“ psaní v loňském roce a která se předává pod egidou pro mne zcela nepřijatelných sponzorů, jsem se distancoval...

Podporují nás:

                                                      30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big