TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
zemanuv-poradce-v-lochu
Victor Hugo. Taches with fingerprints. 1865. wikiart.org

Zemanův poradce v lochu

Po zatčení generálního tajemníka a místopředsedy neziskového křídla CEFC Patricka Ho loni v listopadu v New Yorku byl v Číně zadržen i předseda CEFC China Energy Jie Ťien-ming, jinak též zvláštní poradce českého prezidenta Miloše Zemana. Podle deníku South China Morning Post s odvoláním na čtyři dobře informované zdroje[1] byl Jie zatčen na přímý pokyn generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga těsně před oslavami čínského nového roku 16. února. Mluvčí CEFC se dle světových médií ke zprávám o  zatčení předsedy Jie odmítl vyjádřit.

Český server Neovlivni.cz[2] uvádí na základě informací od svého zdroje v ČLR:

“Bylo nařízeno hloubkové vyšetřování aktivit a financování CEFC. Některá čínská média píší, že šlo o přímý pokyn prezidenta. Už se to řeší i v dalších čínských médiích, což znamená, že to prošlo přes propagandu [oddělení propagandy, které má na starosti cenzuru médií – pozn. Sinopsis]. Je to jasný signál, že státní aparát dává od CEFC ruce pryč,” uvedl zdroj.

Původní článek z Cchaj-sinu byl mezitím z webu odstraněn, ale jeho anglická verze[3] je stále k dispozici. Oddělení propagandy zřejmě nechce příliš jitřit domácí veřejné mínění, ale v cizině již zpráva pronikla do většiny mezinárodních médií, a není tedy důvod anglický text stahovat.

Stín na Hedvábné stezce

Podrobnosti případných obvinění vůči předsedovi Jie nesou známy. Leccos ale může napovědět případ Patricka Ho,[4] k němuž je naopak k dispozici rozsáhlý materiál shromážděný americkými vyšetřovateli, částečně zveřejněný v oficiálním obvinění vůči panu Ho.

Patrick Ho, generální tajemník neziskového křídla CEFC se sídlem v Hongkongu, byl zatčen v listopadu v New Yorku pro podplácení afrických politiků, například bývalého ministra zahraničí Ugandy Sama Kutesy, který v té době zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Sam Kutesa jmenoval v roce 2015 Jie Ťien-minga svým “zvláštním čestným poradcem”. Podle americké žaloby převedl v té době zatčený Patrick Ho na účet Sama Kutesy z Hongkongu přes americké banky na půl milionu dolarů. (V témže roce – 2015 – se Jie Ťien-ming stal také  “čestným poradcem” českého prezidenta Miloše Zemana.)

Zatčení Patricka Ho a široká negativní publicita, které se korupčnímu případu dostalo ve světových médiích, vrhá špatné světlo nejen na společnost CEFC, ale i na iniciativu Pás a stezka, jejímž je CEFC předvojem, a kterou také široce podporoval na nejrůznějších mezinárodních fórech a v médiích zatčený Ho. CEFC mj. nedávno ustavilo[5] ve spolupráci s renomovanou Univerzitou Fu-tan v Šanghaji Institut pro studium Pásu a stezky a globálního vládnutí. Je docela možné, že Jie Tíen-ming mohl upadnout u Si Ťin-pchinga v nemilost právě kvůli poškození pověsti celé iniciativy v důsledku korupčního skandálu CEFC v Africe.

Podle zdrojů Financial Times[6] začala být negativní publicita společnosti pro prezidenta Si na obtíž:

Vysoký představitel v oboru čínské energetiky prohlásil, že pan Si se zřejmě snaží od CEFC distancovat poté, co se společnost dostala do rostoucí mezinárodní pozornosti. V mnoha případech následovaly investice CEFC po státních návštěvách pana Si.

Další možnou příčinu naznačuje původní zpráva časopisu Caixin, která  zmiňuje Jie Ťien-mingovu roli ve vyšetřování korupční kauzy Wang San-jüna:

Cchaj-sin zjistil, že v září si čínské úřady vyžádaly Jieovu pomoc při vyšetřování Wan San-jüna, bývalého stranického šéfa z provincie Kan-su, který byl v červenci obviněn z korupce. Wang v roce 2012 podpořil CEFC při akvizici Huaxing Chemical Industry Co., což byl obchod, který později pomohl CEFC vydělat nejméně dvě miliardy jüanů (přes 300 milionů dolarů). Cchaj-sin získal tyto informace od zdroje blízkého věci.

Zadlužení boháči a šedí nosorožci

Podle Financial Times se v zainteresovaných kruzích o vyšetřování CEFC hovoří již přes týden. Mezi “zainteresované kruhy” informované o klesající hvězdě Jie Ťien-minga s předstihem zřejmě patří i majitelé investiční skupiny J&T Finance Group; ta začala v minulých dnech podle zprávy Českého rozhlasu[7] pečetit majetek CEFC v Praze, který vzala do zástavy jako záruku za desetimiliardovou půjčku pro tuto společnost.

Na co si musel největší čínský “investor” v ČR od J&T půjčovat, není jasné. Kredit je nicméně jedním z hlavních zdrojů financování společnosti, zejména formou úvěrů od čínských státních bank, jako je China Development Bank. Podle Jieova vlastního vyjádření pro Cchaj-sin představuje celkové zadlužení CEFC přes 60 miliard RMB (asi 9,5 miliard USD). Podle odhadů agentury Bloomberg[8] dosahuje zadlužení ve skutečnosti výše 119 miliard RMB. Více než polovina tohoto dluhu připadá na státní China Development Bank. Celková aktiva se přitom mají pohybovat kolem 160 miliard RMB.

Cchaj-sin naznačuje, že CEFC zveličovalo údaje o obchodním obratu, aby mohlo získat vyšší bankovní půjčky:

V interview z roku 2017 Jie popřel, že by CEFC falšovala obchodní transakce kvůli bankovním půjčkám, ale [současně] prohlásil, že společnost od takových obchodních operací upustí docela.

Čínské vedení v poslední době přijalo řadu opatření na oddlužení čínské ekonomiky. Zvýšenou pozornost věnuje velkým čínským společnostem, které provádějí riskantní akvizice v cizině (v Číně se takovým skrytým rizikům uvnitř systému říká “šedí nosorožci”).  Nedávno čínská vláda převzala společnost An-pang,[9] která na sebe upozornila kromě jiného nákupem hotelu Walsdorf Astoria v New Yorku. Její předseda Wu Siao-chuej byl rovněž zatčen; nepomohlo ani to, že má za manželku vnučku Teng Siao-pchinga.

Rosněfť čeká, čínské banky mlčí

Bude zajímavé sledovat, jaký dopad bude mít osud předsedy Jie Ťien-minga na dosud nedokončenou akvizici minoritního podílu CEFC v ruském státním gigantu Rosněfť[10]. Celá transakce měla podle všeho přímou podporu prezidentů obou zemí, Vladimíra Putina i Si Ťin-pchinga, a zdála se být dokladem těsných vztahů CEFC s čínským vedením. Pokud Jie skutečně upadl v Pekingu v nemilost, jak se to odrazí na této strategické transakci? Podle Caixinu se projevily problémy už při snaze financovat celou operaci:

Zdroje blízké celé věci sdělily, že CEFC plánuje zaplatit 4 miliardy USD ze svých vlastních zdrojů, přičemž zbytek [asi 6 mld USD] měl jít z bankovních úvěrů, včetně půjčky od China Development Bank. Ale domácí čínské instituce prý k transakci přistupují opatrně.

Jieho asistent Sun Jün-feng sdělil redakci, že CEFC jedná o dvouletém přemosťovacím kreditu s ruskou bankou VTB. “CEFC usilovně shání peníze… Ale čínská vláda mlčí a domácí banky váhají,” prohlásil informovaný zdroj. “Pokud CEFC nesežene peníze do konce února, transakce se zruší, a CEFC China bude možná muset platit penále.”

Podle Reuters[11] se CEFC bude snažit sehnat potřebné fondy odprodejem svých aktiv, včetně podílů v leteckých společnostech, aby se mohla více soustředit na své základní aktivity v energetice a finančnictví.

Je ale zřejmé, že zatčení a vyšetřování Jie Ťien-minga společnosti při shánění peněz příliš nepomůže.

Zdroj: Sinopsis


[1] http://www.scmp.com/business/companies/article/2135238/chinas-president-orders-arrest-cefcs-founder-ye-jianming-ending

[2] https://neovlivni.cz/cinsky-web-poradce-prezidenta-zemana-byl-zadrzen/

[3] https://www.caixinglobal.com/2018-03-01/investigation-casts-shadow-on-rising-oil-star-101215272.html

[4] https://sinopsis.cz/jako-z-hollywoodskeho-filmu-cinska-korupce-v-africe-jeji-ceske-souvislosti/

[5] http://en.cefc.co/detail/news/779?lang=cn

[6] https://www.ft.com/content/9c6caaba-1cf9-11e8-aaca-4574d7dabfb6

[7] https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/stadion-eden-slavie-praha-banka-jt-cefc-cinske-investice-jaroslav-tvrdik_1802281200_haf

[8] https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-05/cefc-s-thin-ice-in-china

[9] https://www.reuters.com/article/us-china-anbang-regulation/china-seizes-control-of-anbang-insurance-as-chairman-prosecuted-idUSKCN1G7076?il=0

[10] https://sinopsis.cz/cefc-prohlubuje-spolupraci-s-rosnefti/

[11] https://www.reuters.com/article/us-china-cefc-probe/chinas-cefc-chairman-taken-in-for-questioning-for-suspected-economic-crimes-source-idUSKCN1GD3O9

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

 • Kozí mejdan

  Stanislav Penc

  Vážení, za tři měsíce proběhne již 18. ročník kulturně společenské slavnosti Kozí mejdan. Letos od čtvrtka 23. do neděle 26. srpna 2018. Setkání, které je od začátku koncipováno netradičně a zcela...

 • Zemanův účet v mezisoučtu

  Redakce Přítomnosti

  1) Excesy vyplývající z povahových vlastností Opilecké potácení kolem korunovačních klenotů Vulgarizmy ve sdělovacích prostředcích Lhaní o Karlu Schwarzenbergovi při prezidentské kampani (soudně...

 • Kudy z nudy?

  Jaroslav Erik Frič

  Potíž je v tom, že nevíme opravdu nic. Jistě, snažíme se pochopit, nahlédnout hlouběji do problémů, do výbojů si troufáme na mnohý způsob, skutečností ovšem zůstává, že jsme zoufale nevědomí o...

 • Projev jak ze slučovacího sjezdu ANO, KSČM a části ČSSD

  Petr Havlík

  Žít svobodně ve svobodné společnosti by měl být úplný základ naší existence. Svoboda je nedělitelná, ta buď je, anebo není. Auto může jet na půl plynu, ale půl svobody a půl nesvobody již svobodou...

 • Kam se to řítíme? Viděno z Ameriky

  Eva Dřízhalová

  Jsem na druhé straně zeměkoule a přemýšlím, někdy jako romantik, někdy cynik, ale také jako optimista (u vás se říká „sluníčkář“), jak to s námi na této ze­mičce dopadá. V roce 1975 jsem se...

 • Nemáme architekturu, jenom „konstrukce“

  Jaroslav Erik Frič

  Mně by vlastně ani v zásadě nevadilo, kdyby se tu a tam bouralo něco historicky cenného (s logickým omezením samozřejmě), ale vadí mi, že dnešní doba není schopna ničím adekvátně cenným to...

 • Kavárna POTMĚ s nevidomými kavárníky vyráží na turné po Česku

  Jan Charvát

  Unikátní mobilní Kavárna POTMĚ, ve které obsluhují nevidomí kavárníci na palubě zatemněného autobusu, zaparkuje už v sobotu v sobotu 19. května před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v...

 • Potřebujeme idejí,

  Bohumil Sláma

  živých a velikých idejí a nebudeme malí (TGM) Cituji z článku prof. Dvořákové Myslet kriticky a v souvislostech, který vyšel v posledních Listech: „…Chci upozornit na zajímavý přístup k uchopení...

Podporují nás:

2018-01-30 Logo KJ font-numbers-colour

Partneři:

logo pozadi cervena Puvodni-staticke-logo-bile-pozadi casablanca logoudalostireflexespolecnost-j-chart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big