TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
vitac-zeman
Lucian Freud. Sir Cedric Morris. Výřez. wikiart.org

Vítač Zeman

Miloš Zeman se ve finále předvolebního klání o post prezidenta republiky prezentuje jako ostřílený matador, kterému je vše jasné, všude byl a všechno zná, takový náš notně sebevědomý všeználek. O vládě má jasno – vyhovuje mu Babiš (a to vyhovování je vzájemné), preferuje menšinovou vládu ANO, s podporou ČSSD a KSČM nebo SPD. Je neohrožený ochránce našich národních zájmů, který mimo jiné zachraňuje naše výrobce otevíráním dveří na ruský a čínský trh.

Za stěžejní téma si vybral u nás imaginární migraci. Téma použil v inzerátech i v billboardech, v nichž se ve své nekampani vymezuje vůči svému protikandidátovi. Bude na stráži před těmi dvanácti uprchlíky, které u nás máme, a rozhodně k nám nepustí další hordy islamistických krvežíznivců. Je to prosté: Když se s touhle fikcí dostal Okamura do Sněmovny, proč by se s tím Zeman neudržel na hradě?

Protikandidát je údajně nejen kavárna, sluníčkář, ale hlavně vítač. A to čtenářům Parlamentních listů a divákům TV Barrandov stačí. A co na tom, že to není pravda. Důležité je vítězství, na způsob se už pak nikdo ptát nebude. Prostě a jednoduše ring volný, aneb účel světí prostředky.

Je třeba si nejprve ujasnit pojmy. Je zásadní rozdíl mezi legálním prověřeným válečným uprchlíkem a nelegálním neprověřeným ekonomickým migrantem. V tom prvním případě jde o humanitární pomoc, ke které jsme vázáni Ženevskou úmluvou o uprchlících, což je mezinárodní dohoda vypracovaná na půdě OSN v roce 1951. Úmluva vychází z článku 14 Všeobecné deklarace lidských práv z roku 1948. Článek 1 této úmluvy přesně definuje status uprchlíka. Úmluva přesně stanoví, kteří lidé na tento status nárok mají a kteří ne. Nemají ho např. váleční zločinci.

O nelegálním a neprověřeném (nebo ekonomickém) migrantovi není vůbec řeč. A u všech válečných uprchlíků se bavíme jen o dočasném pobytu. Teprve potom o možném přidělení azylu a případném trvalém začlenění do společnosti. To je podmíněno bezúhonností žadatele, respektem k našim zákonům, pracovním zařazením a jazykovou zkouškou z českého jazyka. Tímto způsobem přistupovala ČR k uprchlíkům z balkánské války v první polovině devadesátých let, kterých byli desetitisíce.

Číslo, které se v souvislosti s přerozdělovacími mechanismy uvádělo pro ČR, bylo 2 600 válečných uprchlíků, kteří jsou dnes převážně v Itálii a Řecku. To by hypoteticky znamenalo, že by na jeden okres ČR připadlo cca 30 osob, včetně dětí, kterým by náš stát poskytl akutní pomoc v jejich nouzi. Nikdo by jim nestavěl mešity apod. Opakuji, že by se jednalo výhradně o legální – prověřené – osoby z nejvíce ohrožených oblastí, kde stále probíhají otevřené válečné operace. Jedná se o nevinné civilní oběti konfliktu, který jim vzal domov.

Je třeba zdůraznit, že většina uprchlíků syrské války prchá nejen před hordami islámského státu, ale zejména před zvěrstvy diktátora Asada, který používá vůči svým spoluobčanům, tedy civilním cílům ve vlastní zemi, i jedovatý plyn sarin a chlór. Prokazatelně se tak stalo v dubnu minulého roku nedaleko města Aleppa, při němž zahynulo 80 civilních obětí, včetně dětí. Naposledy hlášen útok chlórem tento týden. K tomuto závěru dospěli vyšetřovatelé OSN. Podstatná část syrských uprchlíků prchá také před ruským bombardováním. Rusko je nejaktivnějším vnějším prvkem války na území Sýrie. Využívá k tomu své dvě vojenské základny, ale také pomoc Číny, která by se pak ráda podílela na obnově Sýrie a posílila tak svůj budoucí vliv v oblasti.

Na straně Asada bojují i ozbrojené složky libanonské šiítské militantní organizace Hizballáh, kterou podporuje Irán (jeho revoluční gardy). Evropská unie zařadila Hizballáh 22. 7. 2013 na seznam teroristických organizací. Své zájmy uplatňuje i rozpínavé Turecko, jehož cílem jsou kurdské jednotky  i civilní kurdské cíle. Kurdové bojovali velice významně proti ozbrojencům islámského státu. Turecko vystupuje v posledních měsících jako spojenec Ruska, byť se jedná o členskou zemi NATO.

Ono je to s tím vítáním trochu jinak. Skutečným vítačem není pan Drahoš, nýbrž pan Zeman. To on tady vítá zájmy Ruska a Číny. Dělá z ČR trojského koně jejich zájmů ve strukturách EU a NATO. Nemyslím si, že si většina obyvatel České republiky přeje, aby se z jejich země stal mix ruské gubernie a čínské kolonie. Náš zahraniční obchod je z více než tří čtvrtin propojen se zeměmi EU. To je náš domov, je to naše ekonomické, bezpečnostní i hodnotové ukotvení.

EU není vzorem dokonalosti, ale smí se to tu říkat a dá se s tím něco dělat, což je o život v Rusku i Číně a také v Sýrii a bohužel i Turecku. Dokonalá není ani naše vlast – zatím to smíme svobodně argumentovat a měnit. Je dobré mít vyvážené a dobré vztahy se všemi zeměmi, včetně těch vztahů obchodních, ale je třeba vždy zdůrazňovat to slovo vyvážené, nikoliv vazalské. S ruskou sférou vlivu máme své bohaté neblahé zkušenosti a „učit se od komunistické strany Číny stabilizovat společnost“ je prostě hrozba Miloše Zemana nám všem. Stejně jako otevírat dveře pro vládní angažmá našim komunistům a extrémistům.

Pokud snahám Miloše Zemana o posunutí naší země do náruče Ruska a Čína nevystavíme o tomto víkendu stopku, pak to může mít pro naši zemi katastrofální důsledky. Pokud Zeman se svými přáteli Okamurou a spol. prosadí naše vystoupení z EU, přesně podle zadání architektů ruské hybridní války, pak by nám reálně hrozil i dramatický pokles průměrné životní úrovně, i když připouštím, že dnešní hradní kamarila a donátoři Zemanovy nekampaně by na tom asi vydělali.

A ještě dovětek k výzvám japonského migranta Okamury ohledně islámu. Je třeba se vyvarovat zjednodušenému pohledu, a stavět rovnítko mezi islámem a islámským extrémismem. Extrémismus má různé podoby. Krom toho je poněkud nerozumné vyhlašovat svatou válku náboženství, které vyznává na světě asi 1,7 miliardy lidí, a to nejen v arabských zemích.

Nikdo nikoho aktivně nezve ani nevítá, jenom bychom neměli zapomínat, že jsme stále ještě součástí společenství civilizovaných zemí, které se opírají o humanismus, sdílenou odpovědnost a vzájemnou solidaritu. A to není ani přepjatá korektnost a ani multikulturní naivita či zrada našich hodnot, naopak.  

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

 • Trpíte taky idiosynkrazií?

  Jiří Stránský

  Všechny vás zdravím v příjemně ochlazeném podvečeru. Před chvílí jsem vypnul televizor, což v poslední době dělám čím dál častěji: nejsem už ochoten přistoupit na řeči žen a mužů, na nichž poznám ještě...

 • Hanět člověka, počátek vraždy

  Radio Vaticana

  Papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty komentoval evangelium (Mt 5,20-26), kde stojí: »Dohodni se rychle se svým protivníkem, dokud jsi s ním na cestě, aby tě tvůj protivník...

 • Proč To komentovat?

  Pavlína Havlová

  Vydavatel Přítomnosti M. J. Stránský se ke spálení červených trenýrek na Hradě sice vyslovil poněkud expresivně, jeho glosa však plně koresponduje s úvahou, kterou jemnější formou vyjádřil na svém...

 • Ten blbec četl moji glosu v Přítomnosti

  Martin Jan Stránský

  Ten blbec na Hradě četl moji glosu v Přítomnosti!! (viz odkaz níže) Nejen to, dokonce se rozhodl pro mimořádné gesto. Nemohl jsem tomu uvěřit, tak jsem musel zhlédnout video z této události...

 • Mají se Nové pořádky čeho bát?

  Bohumil Doležal

  Volební průzkum agentury Kantar TNS z 10. června t.r. (Volební model pro volby do Poslanecké sněmovny) se na první pohled nijak nápadně neliší od toho, co dosud přinesly jiné agentury. Výrazně (s...

 • Národ idiotů?

  Martin Jan Stránský

  Na nedávném sjezdu na Žofíně se Miloš Zeman opět vyřádil v rámci kauzy Peroutkova článku „Hitler je gentleman.“  Jeho výlet do zaplevelené zahrady vlastní děravé paměti pokračoval přes vlastní...

 • Malá, blbá, ale naše

  Petr Schwarz

  Ostře sledovaný bude – i kvůli kauze Čapí hnízdo – post ministra spravedlnosti, na který podle svých slov Babiš zvažuje dva kandidáty. Podle zákulisních hlasů má být jedním z těchto kandidátů do...

 • V šílícím světě

  Ladislav Heryán

  Celou republikou nedávno cloumala kauza nechvalně proslaveného divadelního představení, ve kterém údajně „Ježíš znásilní muslimku“. Jak potom řekne Tomáš Halík, vlastně to nakonec ani nebyla...

Podporují nás:

                                                      30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big