TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
pitomiuv-dzihad
Utagawa Kuniyoshi. Kuroda Ukinaga, Japanese actor. 1810-1816. wikiart.org

Pitomiův džihád

Uplynuly necelé čtyři roky od posledních voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2013 a Tomio Okamura, lídr „vlasteneckého“ politického hnutí Svoboda a přímá demokracie, stojí opět před volebním úspěchem. Zatímco v roce 2013 ještě jako předseda strany Úsvit přímé demokracie sliboval konec „bordelu“ v České republice a prosazení prvků přímé demokracie, po vypuknutí migrační krize se zcela logicky do popředí jeho rétoriky dostal nenávistný nacionalismus a buzení strachu z islámského náboženství. Okamurovy výroky na adresu imigrantů a muslimů obecně by ale neměly zůstat bez odezvy. Jeho rétorika se pohybuje na samé hraně zákona. Co přesně Tomio Okamura hlásá a k čemu nabádá své voliče?

Zavádějící propojení migrace s islámem a teroristickými činy je u Tomia Okamury samozřejmé. Podle jeho dlouhodobých výpovědí jedno souvisí s druhým, což dělá z migrace samotné smrtelně nebezpečnou hrozbu pro českou společnost. Pro vyobrazení imigrantů používá Tomio Okamura spoustu nenávistně podaných negativních nálepek. Dokladem je následující prohlášení, jež bylo součástí jeho stanoviska k migračním kvótám: „Co má dělat obyčejný občan, který nemá možnost se dozvědět, kolik k nám bude silou EU a servilní české vlády nacpáno: šílenců, psychopatů, vrahů, násilníků, úchylů, pedofilů, válečných zločinců, radikálních muslimů, radikálních imámů s nesmiřitelnou nenávistí ke všemu neislámskému, teroristů. Jak máme vědět, jaké nemoci si sebou přinášejí, když v jejich zemích původu jsou běžně: AIDS, syfilis, TBC, dysenterie, cholera, parazity, nemoci přenášené cizopasníky, tedy například borelie či tyfus, endoparazity.“[i] Jak můžeme vidět, Tomio Okamura očerňuje imigranty téměř ve všem. Kromě nálepek spojených s násilím, terorismem a náboženským fanatismem zmiňuje také v rámci kolektivní viny psychickou, či sexuální narušenost některých imigrantů. Nevyhne se ani poukazu na možné přenášení nákazy, jmenuje řadu těžce léčitelných nemocí.

Tomio Okamura navíc tvrdí, že migrace do Evropy není spontánní. Jedná se prý o cílenou invazi muslimů s ambicemi dobýt evropský kontinent: „Migranti představují nebezpečí pro celou Evropu, jelikož muslimové mají v Koránu zcela jasně přikázáno šířit islám všemi prostředky a jejich džihád končí teprve, až bude celý svět islámský.“[ii] Nevynechává ani historickou paralelu s Římskou říší: „Současná migrační krize je srovnatelná s dávnými invazemi barbarů, jež pro tehdejší Evropu znamenaly destabilizaci a civilizační regres. Možnost integrace milionů muslimů je mizivá. Masová imigrace se může rychle proměnit v děsivou katastrofu. Evropa se bude muset proti imigrantům aktivně bránit nebo jimi bude zničena.“[iii]

Už v tomto posledním výroku můžeme spatřit jakési hlásání nevyhnutelnosti násilí na jedné, nebo druhé straně. Jeho hlavní část rétoriky se ovšem nezaobírá samotnou imigrací a negativními následky z ní plynoucími, ale přímo islámským náboženstvím. Tomio Okamura hlásá dějinný konflikt mezi islámem a okolním světem. Tento konflikt je prý veden formou džihádu a probíhá permanentně. „My“ jsme tedy vlastně v permanentní válce s islámem a hrozí nám zánik, tedy pokud zřejmě také nevytáhneme do války. Přestože Tomio Okamura otevřeně nenabádá k vraždění muslimů, jiné řešení, jak bojovat celosvětově s islámem, nenabízí, ale z celku jeho vyjádření plyne jako jediné možné. Tím de facto Tomio Okamura k vraždění vyzývá, což je rys extremistických ideologií směřující k teroristické formě řešení konfliktu, které si nezadá s metodami tolikrát Okamurou citovaného Islámského státu: „Volíme mezi svobodou a nesvobodou. Buď tady bude nesnášenlivé islámské právo šária, nebo svoboda a demokracie. Obojí však není možné. Neexistuje nic mezi tím.“[iv] Válka je podle Okamury ve jménu ideologie islámu vedena všemi formami. Zkrátka totální ideologický konflikt, jenž je veden vojensky, ekonomicky, společensky atd. Při této příležitosti přirovnává islám k ideologii rasismu: „Islám je rasismus v té nejnegativnější formě, jen hodnotově nerozlišuje rasy, ale náboženství. Islám je náboženský rasismus a to co vidíme v evropských městech je sexuální džihád. Džihád neboli svátá válka za víru končí dle koránu až v momentě, kdy na světě bude panovat celosvětový islámský chalífát. V jeho jménu má muslim nikoli možnost, ale povinnost jednat.“[v] Jak tedy můžeme vidět, Tomio Okamura přikládá muslimům dokonce i nesvobodnou vůli. Dehumanizuje je jako poslušné otroky něčí vůle, roboty, kteří se nezastaví nikdy a před ničím, dokud nenastolí svou světovládu. Tento koncept zotročené mysli, která se nedá změnit, veřejně deklaroval ze všech (i extremistických) politických stran pouze Tomio Okamura. Muslimové, kteří jsou podle této teorie nenapravitelní, jsou tak v zájmu zachování západní civilizace předurčeni pouze k eliminaci. Jiná varianta neexistuje.

Až půjdou voliči Tomia Okamury v říjnu 2017 k volbám, měli by na tato slova Tomia Okamury pamatovat a uvědomit si, že jejich favorit se dopouští trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a to nejhorším možným způsobem, tedy přímo nabádáním k fyzické likvidaci. Nic jiného totiž dle jeho rétoriky občanům České republiky nezbývá, nemají-li být sami zlikvidováni. Voliči Tomia Okamury se tak po volbách stanou, alespoň v symbolické rovině, spoluviníky trestného činu.[i]     OKAMURA, Tomio. [Násilníci, teroristé, AIDS a syfilis…] In: Facebook [online]. 22. května 2016 [cit. 2017-06-26]. Dostupné z: https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/1225685127442300/.

[ii]    OKAMURA, Tomio. [Migranti představují nebezpečí…] In: Facebook [online]. 5. ledna 2016 [cit. 2017-06-26]. Dostupné z: https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/1137702369573910/.

[iii]   OKAMURA, Tomio. [Současná migrační krize…] In: Facebook [online]. 10. prosince 2015 [cit. 2017-06-26]. Dostupné z: https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/1122533747757439/.

[iv]    OKAMURA, Tomio. [Do roku 2050 bude žít v Evropě…] In: Facebook [online]. 18. listopadu 2015 [cit. 2017-06-26]. Dostupné z: https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/1072818302728984/.

[v]     OKAMURA, Tomio. [Právě jsem se vrátil z naší demonstrace…] In: Facebook [online]. 6. února 2016 [cit. 2017-06-26]. Dostupné z: https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/1156527757691371/. 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1