TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
bud-svoboda-nebo-vlajka
Francisco Goya, Vězeňský výjev, 1810-14 nebo 1793-4. výřez. Bowes Museum; Wikimedia Commons

Buď svoboda nebo vlajka

Od anexe Krymu a rozpoutání válečného konfliktu na východě země na jaře 2014 se Ukrajina potýká s fenoménem, který byl charakteristický spíše pro sovětskou dobu – na okupovaných územých se množí případy pronásledování občanů na základě jejich politického přesvědčení. Některé kauzy politických vězňů jsou silně medialiazovány i v Evropě – příjmení jako Sencov, Kolčenko nebo Savčenková se dodnes dost často objevují v evropských médiích. Zájem o toto téma pochopitelně klesá. V ruských věznicích ale stále příbývá dalších Ukrajinců, kteří jsou lidskoprávnímy organizacemi označováni za „vězně svědomí“

Volodymyr Baluch je ukrajinský farmář, který celý život strávil na Krymském poloostrově a nikdy se netajil svým pravicovým přesvědčením. V prosinci 2013, kdy v Kyjevě probíhala proevropská revoluce, se na střeše Baluchova domu objěvila ukrajinská vlajka. Nestáhl ji ani když byl po několika měsících jeho rodný Krym okupován a následně anektován Ruskem. Naopak, na počest proevropských demonstrantů, kteří byli v Kyjevě během oné zimy zavražděni, připevnil tabuli „Ulice hrdinů Nebeské setniny“. Přijmout ruské občanství razantně odmítl. Ruskou federaci označil za okupanty. Bylo celkem zřejmé, že potíže na sebe nenechají dlouho čekat.

Poprvé k Baluchovi přišli s prohlídkou na konci dubna 2015. Prý z důvodu krádeže traktoru. Žádné náznaky toho, že by se farmář dopustil trestného činu nebyly nalezeny. Proběhla důkladná domovní prohlídka. Ukrajinskému aktivistovi sebrali pas a další dokumenty. Vlajku agenti ruských bezpečnostních složek strhli. Zakrátko ale nad farmářovým domem opět vlála žluto-modrá ukrajinská vlajka.

Již v listopadu 2015 přišli k Baluchovi s prohlídkou podruhé. Tentokrát kvůli údajně ukradenému autu. Žádné stopy nalezeny nebyly. Farmářovi ale byla připsána „urážka představitele vlády“. To samotný Baluch nepopírá: „Když k vám domů v ranních hodinách vrazí skupina ozbrojených lidí, neukážou žádne papíry, převrátí vám dům vzhůru nohama, zkroutí vám ruce... Ano, řval jsme na ně, že jsou okupanti. Jo, mluvil jsem sprostě“. Na 40 dnů putoval do vazby.

Třetí policejní návštěva se pro Balucha stala osudnou. Tentokrát se hledaly náboje. A světe div se – našli se na půdě farmářová domu. Samotný Baluch byl během prohlídky zamčen u sebe v pokoji. Farmář i jeho rodina popírají, že by někdy vlastnili nebo vyráběli jakékoliv náboje. Slovo proti slovu. Jenže ani soudní expertíza neprokázala žádnou spojitost mezi nalezenou municí a podezřelým Baluchem. Samotný farmář je přesvědčen, že mu byla tato munice podstrčena. Žádal soud o výslech na detektoru lži. Soud žádost zamítl.

Baluch neskrývá, že byl několikrát varován, že taková gesta jako žluto-modrá vlajka na střeše jeho domu nebudou tolerována a že si koleduje o malér. Několikrát mu bylo nabídnuto vystěhování. Odmítl. „Protože – co je hlavním úkolem okupační vlády? Abychom tady byli všichni zticha jako myši. Naprostá loajalita. Toho se ode mne ale nedočkají“.

Na začátku srpna byl Volodymyr Baluch odsouzen ke 3 letům a 7-mi měsícům vězení. Extremismus. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí oficiálně protestovalo. Politici vyzívají své západní kolegy, aby tlačily na Rusko ohledně propuštění Balucha. Ukrajinský helsinský výbor označil farmáře za „vězně svědomí“. Krymská lidskoprávní skupina definovala proces jako vykonstruovaný a poukázalá na četná porušení lidských práv ale i procesuálních norem během soudu.

Postoj samotného odsouzenéno jasně zazněl během závěrečného slova u soudu: „Nesmím dopustit, aby se za mě mé děti, budoucí děti Ukrajiny, styděly“.

Podle údajů lidskoprávních organizací dnes v ruských a krymských vězeních zůstává 48 dalších Ukrajinců, kteři jsou pronásledováni na základě politického přesvědčení.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1