TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
zahada-volebni-mapy-francie
Volební mapa Francie, 2017. Mélencron, Wikimedia Commons.

Záhada volební mapy Francie

Francie je rozdělená politicky, mezi stoupence pokračování současné proevropské politiky a dalšího prohlubování a urychlení integrace na straně jedné a na přívržence protievropských ideologií na straně druhé. Celkem vzato to vypadá, že je to půl na půl.

21,4 procenta pro kandiátku nacionalistů, 19,6 procenta pro komunistu. K tomu i část voličů konzervativního kandidáta – více než čtvrtina z nich, která se ve druhém kole chystá volit Marine Le Pen.

Možná je ukvapené a nespravedlivé za protievropské označit voliče komunisty Mélenchona, většina z nichž bude patrně nyní hlasovat pro Macrona, ale jejich volba v kole prvním a upřednostnění komunisty na úkor socialisty Hamona ukázaly, že evropská integrace, v postoji k níž se právě oba levicoví kandidáti liší, není pro tyto voliče buďto důležitá, nebo vůbec není žádoucí.

Takové rozdělení společnosti je ostatně pochopitelné. Evropská integrace je ve skutečnosti nejdůležitějším politickým tématem. Týká se samotné budoucnosti státu a podmiňuje tedy i budoucnost politiky jako celku. Mnohem záhadnější než takovýto politický spor je jeho geografie.

Zatímco zažité představy přisuzují extremistické preference chudým, opuštěným obyvatelům odlehlých oblastí a zkrachovalých průmyslových zón, na mapě Francie to dnes vypadá úplně jinak.

Jak si stojí francouzské regiony a závislá území hospodářsky a kde se nacházejí na volební mapě? Paříž a s ní celý regeion Île-de-France, jehož hospodářský výkon je téměř dvojnásobný oproti francouzskému průměru, podle jmenovaných očekávání představuje naprostou volební díru na mapě Francie podle Národní fronty. Jedná se ovšem také o region s nepoměrně největší populací lidí, narozených mimo Francii, a o dějiště téměř všech teroristických útoků ve Francii. Přesto tam Marine Le Pen zajímá málokoho.

V případě druhého nejbohatšího města, Lyonu, je už volební situace trošku složitější. Lyon sám sice volil podobně jako Paříž, jeho bezprostřední okolí (Auvergne-Rhône-Alpes) se ale začíná černat frontistickými hlasy. I tak jde stále o region, který si Marine Le Pen nedá za rámeček. Třetí v pořadí podle hospodářského výkonu je ale už Provence-Alpes-Côte d'Azur. A právě francouzský jihovýchod volí bezpečně nebezpečně.

Stejně tak je pro Marine Le Pen i čtvrté Alsasko (Grand Est) a ostatní hospodářsky nadprůměrné regiony v severovýchodní Francii. Jsou to naopak regiony francouzského západu a jihozápadu, mnohdy spíše chudší, kde má pravicový extremismus nejmenší podporu. Včetně středo-jižní aglomerace Clermont-Ferrand, stižené masovým propouštěním z nemoderních továren.

Může se jednat o čistě kulturní věc? Souvisí taková volební geografie s tím, kdo vlastně v té které oblasti nakonec jde volit? Nejedná se ve skutečnosti spíše o výsledek místního vlivu, „mravenčí práce“, jakou předvádějí nacionalistické „pořádkové hlídky“ v některých východo- a severofrancouzských městech? Nebo zastrašování odpůrců a kolaborace nacionalismem prosáklé venkovské policie?

Všechny tyto možnosti jsou ke zvážení. Nakonec se může jednat i o jev heterogenní. Podpora extremistů může zkrátka být v každém regionu zapříčiněna jinak. Zdá se ale, že pokud se na to nepřijde, ani se s tím nic nenadělá.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1