TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
obcanska-neposlusnost
Felix Vallotton, Solitaire. 1912. výřez. Kunsthaus Zürich, wikiart.org

Občanská neposlušnost

Z plna srdce přijímám heslo: „Nejlepší je ta vláda, která vládne nejméně“, a rád bych viděl, aby se podle toho jednalo rychleji a soustavněji. Provedeno do důsledků zní heslo, ve které taky já věřím: „Nejlepší je ta vláda, která nevládne vůbec“, a až budou lidé na ni připraveni, budou takovou vládu také skutečně mít.

Vláda je v nejlepším případě jen prospěšnou pomůckou. Ale většina vlád je za obvyklých podmínek k neprospěchu, a o všech vládách to platí aspoň někdy. Námitky, které se uvádějí proti stálému vojsku (jsou mnohé a závažné, a zasluhují, aby získaly přízeň většiny), mohou se uplatnit také proti stálé vládě. Vlády samotné, které jsou pouze způsobem, jejž si lidé vybrali, aby prováděli svou vůli, se dá však snadno zneužít a pokazit ji, ještě dřív, než lid může skrze ni jednat...

Americká vláda – co je to jiného, než tradice, třeba nedávná, jejíž snahou je, aby byla v neporušené podobě uchována pro budoucnost, jenž však v každé chvíli ztrácí část své celistvosti? Nemá životnost a sílu žijícího jednotlivce, neboť jednotlivec ji může podrobit své vůli. Pro lidi samé má asi takový význam, jako dřevěné dělo. Ale proto není méně potřebná; neboť lidé musí mít ať už takový nebo onaký složitý stroj a musí slyšet jak hrčí, aby učinili zadost své představě o vládě, kterou mají. Vlády takto ukazují, jak úspěšně mohou být lidé klamáni, ba jak se mohou sami klamat ve svůj vlastní prospěch. Všichni musíme připustit, že jim to jde znamenitě. Ale tato vláda nepodporovala nikdy sama od sebe žádný dobrý podnik, leč hbitostí, jakou mu šla z cesty. Ona neudržuje zemi svobodnou. Nekultivuje Západ. Nevzdělává. Vše, co bylo vykonáno, dokázal charakter amerického lidu, a ten by dokázal ještě něco víc, kdyby se mu vláda někdy nepletla do cesty.

Neboť vláda je vhodný prostředek, aby mohli mít lidé vzájemně od sebe pokoj. A jak bylo řečeno, nejvhodnější je vláda tehdy, když nechá ty, nad nimž vládne, co nejvíce sobě samým.

Kdyby obchod a živnosti nebyly gumové, nikdy by se nedokázaly přehoupnout přes překážky, které jim zákonodárci neustále kladou do cesty. Kdybychom měli posuzovat tyhle lidi čistě jen podle výsledků jejich činů, a ne také podle jejich původních úmyslů, zasluhovali by, aby byli zařazeni mezi ty nejtěžší zločince, kteří kladou překážky vlakům na koleje, a aby byli také tak trestáni.

Ze stejnojmenného eseje podle překladu Franty a Kočího (Leichter 1925) vybral a upravil pro Přítomnost D.J.B.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1