TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
rusko-a-svet-na-syrskem-bojisti
Caravaggio, Obrácení na cestě do Damašku, 1600. Wikimedia Commons.

Rusko a svět na syrském bojišti

Jaké zahraničně-politické a vnitropolitické cíle sleduje Putin bojovou účastí ruských sil v Sýrii?

M. R.: Hned na začátku ruského angažmá v Sýrii Putin, ale také premiér Medveděv nebo ministr zahraničí Lavrov, uvedli, že hlavním cílem je fyzická likvidace bojovníků tzv. Islámského státu, kteří pocházejí z Ruska či bývalých středoasijských republik SSSR. Prý jich mělo být 5 – 7 tisíc. Právě tento rozměr ruského angažmá nevyvolal, případně nevyvolává, žádné problémy na straně ostatních světových mocností. Likvidace bojovníků IS je z hlediska mezinárodního společenství žádoucí a jde o zcela legitimní aktivitu, dokonce i v případě, kdy již řadu let kolují zvěsti, že mnoho bojovníků IS se do Sýrie dostalo s tichou pomocí ruské tajné služby, která jim nabídla volný odchod do Sýrie v době, kdy se Rusko chystalo na pořádání ZOH v Soči.

Z hlediska zahraničně-politického se jedná o zvýšení ruské prestiže ve světě.

Je vůbec možné, že by někdy posuzoval Asadovu a Putinovu válečnou účast v této oblasti mezinárodní soudní tribunál?

M. R.: V tento okamžik pouze za předpokladu, že by Asad byl poražen a zajat. U Putina to asi nepřipadá v úvahu vůbec, protože zhroucení jeho režimu v Rusku v dohledné době asi neproběhne. Pokud jde o možné šetření jejich politické odpovědnosti, respektive aktivit syrské a ruské vlády, zpravodajských služeb, ozbrojených sil, tak je možné, že někdo takovou iniciativu vyvine, ale nedovedu si představit, že by vyšetřování vedlo k obvinění, zahájení soudního jednání a vynesení rozsudku.

Je pravda, že se Rusko svými častými nálety na civilní cíle na severu Sýrie snaží přiživovat migrační krizi, která politicky oslabuje Evropu?

M. R.: Nevím, jak moc se v době, kdy je uvnitř Sýrie vysídleno cca. 7 milionů lidí, a další cca. 4 miliony již uprchly do zahraničí, dá migrační krize přiživit. Stupňování násilí, k němuž dochází, jistě vliv má, ale mám pocit, že většina „práce“ již byla odvedena v minulých letech. Tedy vznik sítě těch, kteří celý pohyb organizují, a to se, pokud vím, týká zejména organizovaného zločinu na Blízkém východě a v Evropě.

Je možné, že Rusové trefili i jiné než civilní cíle?

M. R.: Určitě ano. Ruské letectvo jistě útočí na řadu vojenských cílů. Problém je v tom, kdo na zemi cíle vybírá, jak probíhá verifikace zda se (ne)jedná o cíle vojenské/civilní a za jak dlouho po té, co je nějaký cíl vybrán, dojde k útoku. Pokud vím, tak se jedná o velmi zdlouhavý proces, a situace na bojišti se velmi rychle mění.

Jestliže se podaří Asadovi s pomocí Ruska dobýt všechna území ovládaná dnes povstalci, jak se změní geopolitické podmínky v oblasti? Stane se Sýrie regionálním hegemonem, nebo půjde o rozvrat země a dezintegraci územní celistvosti Sýrie?

M. R.: Pokud se mu podaří ovládnout celou zemi, bude stát v čele země zničené a zbědované. Je otázkou, jak moc se mu (ne)bude dařit obnova, kdo a proč mu poskytne či neposkytne finanční a jinou podporu. Na to, že by se ze Sýrie mohl stát „regionální hegemon“ není možné pomýšlet. Turecko, Izrael a Írán byli, jsou a budou výrazně silnější.

Co získá Rusko z mocenské resuscitace Asadova režimu a hlavně, posílí případné Asadovo vítězství mocenské ambice Ruska?

M. R.: Největším profitem je zvýšení mezinárodní prestiže, ale otázkou je, zda se ji podaří změnit i v něco „hmatatelného“. Fakt, že už to nejsou jen USA, kdo umí použít fyzickou sílu (relativně) daleko od svých hranic, kdo se nikoho na nic neptá a rovnou jedná, naplňuje mnoho lidí, a nejen v Rusku, uspokojením, ale co bude dál? V jakém ohledu tato demonstrace (vel)mocenských kapacit Rusku pomůže v jiných situacích? Jak pomůže ruské ekonomice? USA jsou totiž schopné nejen působit vojensky, ale mají nesrovnatelně větší sílu hospodářskou a také disponují tzv. měkkou silou. V těchto oblastech Rusko potenciální alternativou není a v dohledné době nebude.

Je vybombardování humanitárního konvoje zločin, když v něm jsou pašovány zbraně?

M. R.: Na tuto otázku jsem schopen odpovědět pouze v obecné rovině. Pokud by byly pašovány takové zbraně, nebo v takovém množství, které by měly šanci zásadně ovlivnit průběh konfliktu, tak nikoliv. Pouze však za předpokladu, že strany konfliktu a důvod, proč spolu konflikt vedou, jsou legitimní. Takže se bavíme o modelové, „ideální“ situaci, ke které v reálu asi nedojde.

Proč Západ přehlíží válečné zločiny, které se dějí v Sýrii v režii Asadova režimu, nebo Ruska? Je to z nedostatku pák, které by euroatlantický svazek mohl nasadit? Nebo z nějakého jiného důvodu a jakého?

M. R.: Nedomnívám se, že by Západ cokoli přehlížel. Na situace, kdy došlo k zasažení civilních cílů je upozorňováno. Různé vlády, sdělovací prostředky a nevládní organizace tak činí pravidelně. Donutit suverénní stát ke změně chování je mimořádně komplikované a donutit k něčemu takovému mocnost, jakou je Rusko, je v podstatě nemožné. K tomu by bylo třeba rozsáhlého konfliktu, na jehož konci by se uskutečnilo něco podobného, čím byl norimberský, respektive tokijský, tribunál. Ale v obou případech se jednalo o výjimečný konflikt a výjimečné řešení.

Jak byste hodnotil dosavadní Trumpova prohlášení týkající se zahraniční politiky? Dá se z nich vyvodit větší či menší angažmá USA v evropských záležitostech a změna kurzu vůči Rusku?

M. R.: Z Trumpových prohlášení zatím nelze nic konkrétního vyčíst, neboť si často protiřečí. Bylo tomu tak v případě kampaně a je tomu tak dosud. O „jeho“ zahraniční politice asi nakonec nejvíce napoví personální složení jeho vlády, respektive poradců. Jména, o kterých se v této souvislosti zatím mluví, napovídají, že americká politika bude i nadále dbát na to, aby americké zájmy byly chráněny a prosazovány.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

 • Zvracejte učebnice!

  David Bartoň

  Vracíte také s dětmi s úlevou učebnice zpět do školních skladů? Podívejte se, bez ohledu na to, co jste vyfásli z dějepisu, co se z nich dá dozvědět a v čem poučit.  Dnešní učebnice dějepisu nejen...

 • Spalovač trenýrek se mýlí

  Petr Havlík

  Společnost, kde „nejhlasitější“ formou komunikace je mlčení mlčící většiny, již není demokracií. Základním předpokladem plnohodnotné demokracie je totiž otevřený prostor pro svobodnou diskusi....

 • Červené trenky v Bílině

  Veronika Vendlová

  Úryvek z textu Veroniky Vendlové, členky iniciativy „Společně to dáme“. Jde o reportáž z protestu této iniciativy proti prezidentu Zemanovi v Bílině. Vybraný text je ze závěru článku, kdy jsou oponenti...

 • Republikou krouží kavárna POTMĚ

  Jan Charvát

  Kavárna POTMĚ, která stála na náměstí Republiky v Praze od 4.-21. června 2018, vybrala celkem 459 962 Kč. A to díky tomu, že si zde celkem 2342 hostů koupilo 3504 hrnků kávy nebo dalších nápojů....

 • Tajemstvím smíření je vzpomínka

  Michal Kadleček

  Mohlo by se zdát, že zbytečně vytahuji věci zapomenuté, nebo dokonce promlčené. Jenže česká xenofobie, předsudky a komplexy stejně jako občasná nepodložená halasná namyšlenost a hysterické reakce...

 • Pomník Milady Horákové

  Redakce Přítomnosti

  V roce 2015 byl díky finanční pomoci Nadačního fondu Stránský odhalen na pražském Pětikostelním náměstí pomník Milady Horákové. V místech mezi Senátem a Poslaneckou sněmovnou připomíná boj proti totalitě....

 • Urážka státu do hlavy

  Martin Jan Stránský

  Vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský komentuje pohoršení, které svým textem vzbudil v několika čtenářích, těmito slovy:  Moje poslední glosa,[1] která souvisela s první,[2] naštěstí splnila mé...

 • Pan Žáček je možná trochu cvok, ale je to cvok hezký!

  Jan Cigler

  Lidé si ovšem rozhodně nechtějí kazit dojem o konopí nějakými mozoly, když mohou lenošit s brčkem ve stínu věkovité lípy a smát se jako „normální šílenci“... I tak je pan Žáček inspirativní. Třeba...

Podporují nás:

                                                      30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big