TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
nadejne-vyhlidky
Marcus Stone, Pip waits on Miss Havisham. victorianweb.org, {PD-1923} Wikimedia Commons.

Nadějné vyhlídky

Ukrajinci, jestli chcete abych byla prezidentem, tak jím budu .... Nemůžu ale říct, že bych si to přála. Já mám ráda létání.“

Nadija Savčenko

Soudní proces s ukrajinskou vojenskou pilotkou Nadijou Savčenko rozpoutal po celém světě nevídaný kolotoč debat, sporů a projevů podpory. Veřejnost byla pobouřena na první pohled zfalšovaným vyšetřováním. Oficiální protesty a výzvy k propuštění Nadiji Savčenko přicházely od nejvlivnějších politiků současnosti – třeba i Angely Merkelové nebo Baracka Obamy. Koncem května ruský prezident Vladimir Putim, zdálo by se, podlehl tlaku veřejnosti – Savčenko byla omilostněna a vrátila se domů. Aby toho nebylo málo, ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že v nejbližší době lze očekávat osvobození dalších politických vězňů, kteří si odpykávají trest v ruských táborech. Proč najednou taková smířlivost ze strany Ruska?

Boje na Donbasu poslední dobou naopak zesílily. Jenom během dvou dní 29.– 30. května bylo zabito osm ukrajinských vojáků. Válka pokračuje. Rusko se ale snaží vyjednávat. Osvobození politických vězňu je malou obětí, kterou si může Moskva dovolit. Má se stát argumentem pro oslabení evropských sankcí vůči Rusku. Očekává se, že během červnového summitu EU padne rozhodnutí o prodloužení sankcí jen na další půlrok. A den D pro Rusko nastane v prosinci, kdy bude EU zase rozhodovat o osudu protiruských sankcí. Proto v průběhu následujicích šesti měsíců bude Moskva demonstrovat ochotu ke spolupráci. Propuštění několika politických vězňů potom, co již byla omilostněna Savčenko, by nemělo být až tak velkým problémem.

Geopolitické okolnosti propuštění Nadiji Savčenko ale zůstávají v očích veřejnosti naprosto okrajovou záležitostí v porovnání se samotným faktem osvobození ukrajinské poslankyně. Na letišti nedaleko Kyjeva Savčenko očekával dav novinářů, hned odtud jela do rezidence ukrajinského prezidenta, kde jí bylo uděleno vyznamenání „Hrdina Ukrajiny“. V médiích se spustila opravdová bouře – v televizi dokola běžely pořady o životě osvobozené letkyně, novináři si oblíbili přirovnavání Savčenko k Johance z Arku. Hned na první tiskové konferenci v Kyjevě se novináři ptali i na její prezidentské ambice. Ukrajina si zkrátka našla nového hrdinu.

Nadija Savčenko se opravdu stala pro Ukrajince symbolem odporu vůči agresorovi. A dokázala, že nad Kremlem lze zvítězit. Proto její osvobození má pro Ukrajinu obrovský symbolický význam. Je ukázkou toho, že spravedlnost přece jenom může zvítězit i ve zdánlivě beznadějném boji.

Za okolností, kdy mnozí politici přinášejí jenom zklamání, si lidé začnou hledat nové hrdiny. Člověk ve své podstatě prostě potřebuje naději, že tady ještě je šance na to, že všechno dobře dopadne. Vidět světlo na konci tunelu. Zdá se, že miliony Ukrajinců teď za takové světlo považují právě Nadiju Savčenko.

Očekávání veřejnosti jsou enormní. Je asi zbytečné v tomto postoji společnosti hledat něco racionálního. Nikdo zatím nemůže tušit, jakým politikem bude propuštěná letkyně. Nic není známo ani ohledně jejího politického přesvědčení a priorit. Samotná Savčenko přiznává, že o politice toho moc neví, ale „bude se učit a naučí se“. Stále je to „holka, která má ráda letání“. K tomu je nutno dodat, že není zdaleka jisté, zda budou politici, kteří jsou zvyklí na to, že sami řídili zemi posledních 25 let, nadšeni z toho, že se v jejich revíru objevil tak silný nový hráč.

Osobní politické ambice poslankyně neskrývá. Hned po přistání v Kyjevě prohlásila, že se zapojí do vyjednávání ohledně propuštění dalších politických vězňů. Jakožto poslankyně za stranu „Vlast“ – má před sebou práci i v ukrajinském parlamentu. Poslední květnový den právě Savčenko zahájila zasedání parlamentu Ukrajiny. Již bylo oznámeno, že se Savčenko bude účastnit i nejbližšího zasedání PACE, jejimž je členem. Kromě toho prezident Porošenko nabídl letkyni cestu největšími evropskými městy – takže s velkou pravděpodobností navštíví i Prahu.

Savčenko má před sebou dlouhou a komplikovanou cestu. Zatím ani není jasné, zda to bude cesta do úřadu prezidenta nebo do jiného státního úřadu. Disponuje ale tím hlavním – důvěrou lidí a upřímnou chutí ke změně. Ukrajina k ní dnes vzhlíží. Obrovský obdiv, který zatím sklízí, se ale docela dobře může ukázat být spíš na překážku než k užitku. Zda si s tím poradí, to je otázka. Vyhlídky jsou ale velmi nadějné.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1