TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
posledni-slovo
Jan Joest (1505-1508), Ježíš před Pilátem. výřez. www.bildindex.de, Wikimedia Commons.

Poslední slovo

Neuznávám ani svoji vinu, ani rozsudek, ani ruský soud. V případě odsuzujícího rozsudku – odvolání nebude. Chci, aby celý civilizovaný, demokratický svět pochopil, že Rusko je zemí třetího světa s totalitním režimem a diktátorem-samovládcem, ve které kašlou na práva člověka a mezinárodní právo.

Absurdní je situace, kdy ti, kteří unášejí lidi a mučí je, potom ještě předstírají, že mají právo je soudit. O jakém spravedlivém soudu tady může být řeč? V Rusku neexistuje ani soud ani vyšetřování! Tady je jenom fraška loutek Kremlu a já považuji za naprosto zbytečné ztrácet čas svého života, abych se toho účastnila!

Proto odvolání nebude, bude ale následující: po rozsudku prodloužím hladovku ještě na deset dní, dokud rozsudek nenabude moci, a to nezávisle na překladu do ukrajinštiny, protože překladem dokážou pěkně protahovat čas. Za deset dní vyhlásím suchou hladovku a tehdy bude mít Rusko nanejvíš deset dní, aby mě vrátili na Ukrajinu, odkud mě unesli! A je mi jedno, jakým způsobem to budou odůvodňovat. Slyšela jsem o dost dobrých diplomatických schopnostech Petra Olexijovyče Porošenka. Nu což, budu se spoléhat na to, že jeho diplomatické schopnosti budou stačit k tomu, aby se v Rusku dohodl s jedním idiotem... Vždyť slíbil mé matce, že během květnových svátků roku 2015 už budu doma.

A dokud se budou ohledně mě smlouvat, život mě bude opouštět a Rusko mě stejně vrátí na Ukrajinu. Živou nebo mrtvou! Ale vrátí!

A celých těch deset dní bude před branou vazební věznice ve dne i v noci stát má sestra a bude čekat – jestli mě pustí nebo odnesou. Jestli ji strčíte do vězení – na její místo přijde a bude na něm stát moje matka, je jí 77 let. I ji strčíte do vězení? Tak se na jeji místo postaví moje kamarádka, můj kamarád, a za nimi Ukrajinec po Ukrajinci! A pamatujte si – všechny sem nestrčíte! A dokud mí krajané budou stát, prostí, čestní a slušní Rusové z okolních chalup jim začnou přinášet horký čaj, sendviče a teplé deky, protože každý z nich chápe, že na mém místě se může ocitnout dítě každého z nich v tomto žaláři národů zvaném Rusko!

A takhle začínají Majdany! A je vám to zapotřebí? Vždyť se toho bojíte jako ohně! Proto je pro Kreml lepší vrátit mě na Ukrajinu co nejrychleji a živou!

A pro celý svět s demokratickými hodnotami by bylo lepší vzít si včas ponaučení z dějin a připomenout si, že kdysi byla Evropa shovívavá vůči Hitlerovi. Amerika nebyla dost rozhodná a to mělo za následek rozpoutání Druhé světové války. Putin – tyran s ambicemi imperátora a komplexy Napoleona a Hitlera. A medvěd lidskou řeč nechápe, chápe jenom řeč síly. Proto, jestli nebudeme rozhodnější a neurčíme včas správně priority, brzy budeme mít Třetí světovou válku.

Já už jako politik v politické aréně víckrát nepodám Rusku ruku. Moc se nehodí podávat ruku tomu, kdo tě držel v želízkách a tvůj národ v poutech. Ale když budu přijímat svá politická rozhodnutí, vždycky budu myslet na to, jak dopadnou na obyčejný lid, jak Ukrajiny, tak i Ruska. Protože v Rusku, nehledě na všechno, je stále hodně poctivých, slušných, dobrých a nešťastných lidí.

Autorka textu je poslankyní ukrajinského parlamentu (zvolena v nepřítomnosti během svého věznění v Rusku) a vojenskou pilotkou. 18. června 2014 byla zajata na východní Ukrajině proruskými povstalci a unesena do Ruska. Následně byla obviněna z ilegálního překročení hranice. Více zde.

Překlad pro Přítomnost pořídil Radko Mokryk.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1